Web Council Members and Other Key Web Contacts

The table below lists Web, communications, and IT contacts in EPA headquarters and Regional offices. For more on the Web Council, see the Web Council page.


Web Council (as of February 2013)
EPA Organization Web Council Member Web Council Member
National

Co-Chair: Jeffrey Levy

Co-Chair: Christine Dibble

Co-Chair: Jonda Byrd

Deputy: John Shirey

AO Kathleen MacKinnon  
OAR Nate McMichael  
OARM Janice Jablonski  
OCFO Cheryl Dunton  
OCSPP Chris Gillis Claire Gesalman
OECA Leslie Davies-Hilliard  
OEI Melinda Cross Rebecca Astin
OGC Victoria Blackmond  
OITA Evonne Marzouk Elias Abunassar
OIG Michael Synclare Jason Elkins
OP Marc Olender  
ORD Jacques Kapuscinski Sean Dowd
OSWER Rachel Bassler Lisa Jenkins
OW Travis Loop Deric Teasley
Region 1 Dave Deegan Margo Palmer
Region 2 Chris Sebastian Mike McGowan
Region 3 John Graves David MacFarlane
Region 4 Sherry Maddox Dionne Delli-Gatti
Region 5 Jeff Kelley Karen Reshkin
Region 6 Bruce Fitch Barry Everett
Region 7 Martin Kessler Michael Propst
Region 8 Tim Davis  
Region 9 Bonnie Barkett Patti Nelson
Region 10 Charles Bert Lorien Wendt

Top of Page

Other Key Web Contacts
Organization

Communications/
Public Affairs Director

Web Product Review Web Librarian/
Webmaster
IT Manager
National   Christine Dibble    
AO        
OAR John Millett   workgroups Beth Craig
OARM Joanne Amorosi      
OCFO Brooke Hanson Cheryl Dunton Robert Shields Kimberly Dubbs
OCSPP   Joan Ebzery
Claire Gesalman
   
OECA Laura Gentile Leslie Davies-Hilliard Kenda Layne
OEI Rachel Felver Melinda Cross    
OGC     Victoria Blackmond Tim Mallon
OITA Elle Beard      
OIG Jennifer Kaplan   Michael Synclare Patricia Hill
OP Sandy Germann      
ORD Elizabeth Blackburn Jacques Kapuscinski Sean Dowd  
OSWER Nancy Cohen Lisa Jenkins
Rachel Bassler
Lisa Jenkins Stephen Schmitt
OW Travis Loop      
Region 1 Nancy Grantham Doug Gutro    
Region 2 Bonnie Bellow Chris Sebastian Adam Casalino
212-637-3573
Fernando Garcia
212-637-3656
Bob Messina
Region 3 Terri White John Graves   Geoffrey Fala
Region 4 Larry Lincoln Davina Marraccini Sherry Maddox Keith Mills
Region 5 Anne Rowan Karen Reshkin Karen Reshkin Ken Tindall
Region 6 David Gray     Verne McFarland
Region 7 Curtis Carey Martin Kessler Michael Propst Ben Krehbiel
Region 8 Paula Smith Wendy Dew Tim Davis Don Serina
Region 9 Kelly Zito Bonnie Barkett Patti Nelson Warren Beer
Region 10 Marianne Holsman Charles Bert Lorien Wendt James Tyree

Top of Page